FOREST SKI HOTEL ****
Szklarska Poręba
Projekt powstał we współpracy z pracownią Grupa5 Architekci.
W zgodzie z naturą
Podstawowym celem projektu było stworzenie atrakcyjnej przestrzeni założenia hotelowego, wpisującego się w naturalne środowisko. Harmonia z tradycją, opowiedziana współczesnym językiem architektury i otwarcie na krajobraz. W projecie budynku zastosowaliśmy naturalne materiały wykończeniowe, drewno elewacyjne, miejscowy grnait. Projekt zieleni i ukształtowania ternu ściśle powiązano z budynkiem i krajobrazem, zapewniając spójność otoczenia z bryłą budynku. Wpisujac go w górski charakter miejsca.
Projektowany budynek ma większą skalę niż sąsiadująca zabudowa zagrodowa i willowa. Dlatego duży nacisk w projekcie został położony na zastosowanie środków wyrazu architektonicznego pozwalającego zmniejszyć w odbiorze skalę budynku.
Usytowaliśmy go poprzecznie do warstwic stoku, aby otwierał się widokowo na panoramę pogórza karkonoskiego. Bryłę hotelu podzielono na podstawę, mieszczącą kondygnacje basenową i wejściową z częścią recepcyjną oraz restauracyjną.
Wyższe kondygnacje hotelowe mają ujednoliconą ażurową elewację z drewnianych lameli, jako odniesienie do lokalnych elewacji w domach drewnianych.
Zastosowane drewno w ciągu kilku lat, po spatynowaniu uzyska srebrzysto szarą barwę. Dzięki temu, w połączeniu z naturalnym kamieniem elewacyjnym forma budynku wtopi się w otaczającą naturę.
Wykorzystując lokalne materiały i formy, również w sposobie kształtowania i zagospodarowania terenu, dążyliśmy do mocnego związania architektury z krajobrazem. Użycie materiałów charakterystyczneych dla tej lokalizacji, podkreśla związek z otoczeniem i architekturą regionu. Jednocześnie harmonizując z krajobrazem i miejscem, nawiązując, a nie powtarzając historycznie utrwalonych form. Dzięki temu między innymi budynek pozostaje w zgodzie z naturą.
Działka położona jest w północnej części Szklarskiej Poręby, na północnym stoku, u podnóża, którego biegnie trasa w kierunku Świeradowa - Zdrój. Teren w części wschodniej porasta bór świerkowy, przerastający formacje bloków skalnych. Las pod względem estetycznym ma wyjątkowy charakter. Część południowo- zachodnia, najwyżej położona, to łagodne stoki trawiaste. W skrajnie zachodniej znajdują się również osobliwe obiekty małej architektury - studnia sklepiona łukiem, murki oporowe o układzie warstwicowym. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ten fragment terenu na początku XX w. należał do założenia parkowego wokół sąsiadującej willi Wernera Sombarta.
Potencjał krajobrazowy działki jest bardzo duży. Kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju, zaplanowano wykorzystanie humusu jako urodzajnej ziemi przy pracach wykończeniowych terenów zewnętrznych. Materiał skalny wydobyty podczas prac ziemnych ma zostać użyty jako wypełnienie gabionów, kamień do budowy murków oporowych, bloki skalne - jako solitery, drobny kamień jako podbudowa dróg.
Główną inspirację dla formy budynku stanowiła bogata szata geologiczna regionu, w szczególności występujące tu minerały i kryształy górskie o geometrycznych nieregularnych formach.
Elewacje z pionowych lameli drewnianych zostały ukształtowane z płaszczyzn nachylonych pod różnymi kątami, tak by formą budynek nawiązywał go geometrii formacji mineralnch. Podłużne elewacje tworzą cztery płaszczyzny, w części frontowej schodzące do poziomu parteru. Szczytowe elewacje podzielone zeostały na dwie rozsunięte względem siebie części, nadające formie dynamiki.
Dodatkową inspirację stanowiła dawna, drewniana zabudowa Szklarskiej Poręby. Charakterystyczne historyczne elewacje drewniane były komponowane z pionowych desek, na styku których montowano pionową kantówkę zamykającą szczelinę między deskami.
Odpowiadając na to współczesnym językiem architektury, zdecydowaliśmy się na wykonanie zewnętrznej skóry budynku z przeskalowanej kantówki drewnianej, montowanej pionowo, w kilku płaszczyznach formujących bryłę, przywołującą na myśl formę geometrycznego kryształu górskiego.
INNE PROJEKTY
Dom w RadościProject type
Forest Ski Hotel, Szklarska PorębaProject type
Osiedle domów, ul. Kroczewska, WarszawaProject type
Morskie Oko 1, WarszawaProject type
Bar & Books Podwale, WarszawaProject type
Bar & Books Podwale - wnętrze, WarszawaProject type
Domy w LesieProject type
Apartament, ul. Mokotowska, WarszawaProject type
Dom w MilanówkuProject type
Apteka Lichtsona, Kazimierz DolnyProject type
Hala sportowa, RadomProject type
Dom w BrodnicyProject type
Dom w WawrzeProject type
Zabudowa szeregowa, Kopalniana, WarszawaProject type
Baliani Kebabs, ul. Nowy Świat, WarszawaProject type
Zabudowa szeregowa, Bluszczańska, WarszawaProject type
Osiedle KaliszProject type
Dworek w JózefowieProject type
Skolimowska 5, WarszawaProject type
Dom fotografa, WarszawaProject type
Budynek usługowy, JózefosławProject type
Zabudowa jednorodzinna, Żabia WolaProject type
Dom w MagdalenceProject type
Rozbudowa KSSE, ŻoryProject type
Dom w MichalinieProject type
Dom BorkówProject type
Copyright 2018 by GGP Architekci. ™